Haber

Kar yağmayan Sivas’ta göl dondu

Kar yağmayan Sivas’ta göl dondu

SİVAS – Sivas’ta kar yağmamasına rağmen soğuk hava etkisini göstermeye devam ediyor. Zara ilçesindeki Sülüklü gölün yüzeyi soğuk hava nedeniyle dondu.

Sivas’a 103 kilometre uzaklıktaki Zara ilçesinde bulunan sülüklü göl, hastalıklarına çare arayanların uğrak noktası oluyor. Sarıçam ormanlarında bulunan ve dipten kaynayan gölde yetişen sülükler birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kışın gelmesi ve sıcaklıkların düşmesiyle gölün yüzeyi dondu. Gölün bulunduğu sarıçam ormanlarında kar yağışının az olması nedeniyle kaynaktan görüntüler kaydedilirken, Sülüklü göl yüzeyi dondu. Göl çevresinde pikniğe giden Murat Köse, donan gölü drone ile havadan kaydetti. Köse, gölün donacağını düşünmediklerini ancak donmuş halinin görsel şölen yarattığını belirtti.

“Gölün donacağını hiç beklemiyorduk”

Sülüklü Göl’ün görsel şölen yarattığını belirten doğa gezgini Murat Köse, “Bir arkadaşım tavsiye etti, aracıyla göl kenarına gittik. Oradaki yerleri fotoğraflamak için yanıma drone aldım. Sülüklü Göl’e giderken gölün donacağından haberimiz yoktu, bu da bizi şaşırttı. Donmuş görüntü çok düzgündü, çevreyi çektim ve güzel görüntüler ortaya çıktı. Göl üzerinde yürümeye çalışmadık, öyleydi. riskli ve gölün çevresi çok çamurluydu.Gölün üzerine çıkmadık ama yemeğimizi yerken manzarayı izleme şansımız oldu.Çektiğimiz videoları izlerken etkilendim.Bu çalışmaları keyifle yapıyorum, sanki benim için sanat eseri gibiydiler.” Hoş bir anıydı, sosyal medyada paylaştım ve olumlu geri dönüşler aldım. Yaz aylarında tekrar gidip çekim yapmak istiyorum, göldeki sülükleri görmek istiyorum. Ayrıca gölün şifa verdiği söyleniyor, en kısa zamanda tekrar gideceğim ve herkesin gitmesini tavsiye ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu