Haber

Güney Kore ve Japonya ikili ilişkileri geliştirmek için zirve yapacak

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Japonya Başbakanı Kishida Fumio, ikili ilişkileri geliştirmek için 16-17 Mart tarihlerinde Japonya’da bir zirve yapacak.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Tokyo hükümetinin davetlisi olarak Japonya’ya iki günlük bir ziyaret gerçekleştirecek olan Yoon’un Japonya’daki zirveye katılacağı belirtildi.

Söz konusu zirvenin iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde “dönüm noktası” olacağı belirtilen açıklamada, zirvenin “hassas sorunların aşılmasına çalışılması”nın yanı sıra iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesinin amaçlandığı kaydedildi. ekonomi, güvenlik ve diğer alanlar.

Bu bağlamda Yoon ve Kişida zirvede konuşma konusunu tartışacaklar.

Japonya Baş Kabine Sekreteri Matsuno Hirokazu, ziyaret davetinin Yoon’un Mayıs 2022’de Güney Kore’nin başkanlığını üstlenmesinden bu yana gelişen ikili ilişkilerin bir sonucu olduğunu söyledi.

Matsuno, “Güney Kore, uluslararası camiada çeşitli alanlarda işbirliği yapmamız gereken önemli bir komşu. Bu ziyaretle, diplomatik ilişkilerimizin normalleşmesinden bu yana iki ülke arasındaki dostluk ve iş birliğine dayalı bağların daha da gelişmesini diliyoruz. .” sözlerini kullandı.

İki komşu ülkenin “hassas konuları”

Japonya’nın Kore Yarımadası’nı sömürgeleştirdiği 1910-1945 döneminde “zorla Koreli işçiler” meselesi, Doğu Asya’nın iki komşusu arasındaki hassas mesele olarak biliniyor.

Seul hükümeti, 35 yıllık sömürge döneminde 780.000 Korelinin Japon firmaları tarafından zorla çalıştırıldığını iddia ediyor.

Öte yandan Tokyo hükümeti, hibe ve kredilerle dolu yaklaşık 800 milyon dolarlık bir tazminat paketini içeren 1965 muhtırasının sorunu çözdüğünü savunuyor.

Güney Kore, 12 Ocak’ta Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi sırasında zorla ve ücretsiz olarak çalıştırdığı emekçilere tazminat sağlamak için bir fon kurmayı planladıklarını duyurdu.

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, Japonya’nın Japon şirketlerinin desteği olmadan “zorunlu Koreli işçilere” tazminat ödemesi yapacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu