Haber

Eski Almanya Başbakanı’ndan Dışişleri Bakanı Baerbock’a ‘Rusya’ uyarısı

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena BaerbockRusya’dan bahsederken kelimelerini daha dikkatli seçmesi gerektiğini söyledi.

Eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder, “ Rusya, kimi ve nasıl yönetirse yönetsin ‘Rusya‘ şeklinde kalıyor. Almanya Rusya ile ekonomik ve siyasi ilişkilerini zor da olsa sürdürmek istiyor. Çin ve TürkiyeKoalisyon ortağı Yeşiller Partisi ve Annalena Baerbock örneğinde olduğu gibi duygusal politikalara girişmek büyük bir hatadır.“dedi.

Diplomasinin değeri ve gücüne vurgu yapan Schröder, Almanya Dışişleri Bakanı’nın duygularını kendine saklaması gerektiğinin altını çizdi.

Daha önce de defalarca Rusya’yı eleştiren Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bu yılın ocak ayında Avrupa ülkelerinin ‘Rusya’ya savaş ilan ettiğini’ belirterek, mali sıkıntı yaşayan AB ülkelerine hata aramak yerine Ukrayna için daha fazlasını yapma çağrısında bulunmuştu.

Bu sözlerle kendini skandalın ortasında bulan Baerbock, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putineleştirdi, ‘Ukrayna’nın güvende olması için’ Putin’in 360 derece değişmesi gerekiyor‘ diyerek alay konusu oldu.

Üstelik Ekim ayı başında AB dışişleri bakanları toplantısında Baerbock, Ukrayna’nın geleceğinin ‘ yakında Lizbon’dan Lugansk’a kadar uzanacak‘ Özgürlük topluluğunda (AB) yer aldığını iddia etti.

Zaharova’dan Almanya Dışişleri Bakanı’na tavsiye

Moskova’nın Ukrayna’ya karşı tavrını 360 derece değiştirmesinin dünyayı sevindireceğini söyleyen Baerbock’un sözlerini kişisel Telegram kanalında değerlendirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Almanya Dışişleri Bakanı 360 dereceGeri dönüşün ne anlama geldiğine dair hiçbir fikrinin olmadığını belirtti.

Beaebock’un sözleriyle ilk kez alay konusu olmadığını hatırlatan Zaharova, şöyle konuştu: Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock’un en az bir ilkokul dersi almaması halinde, onun yönetimi altında uzun vadede Almanya’nın dış güvenliğini sağlamanın hiçbir yolu kalmayacak.“K” ifadesini kullandı.

haber-gercus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu